Komunikat biskupa diecezjalnego dotyczący nominacji biskupa pomocniczego

Siostry i Bracia,

W ostatni piątek, w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego i wspomnienie bł. Bronisława Kostkowskiego – patrona Słupska, Ojciec Święty Leon XIV mianował ks. Wacława Grądalskiego, dotychczasowego proboszcza i kustosza sanktuarium MB Bolesnej w Skrzatuszu, nowym biskupem pomocniczym w naszej diecezji. To dla naszego Kościoła lokalnego wielka radość i nadzieja na dalsze, owocne posługiwanie duszpasterskie.

Znamy Księdza Wacława z jego niestrudzonego zaangażowania na rzecz uzależnionych i biednych, znamy jego duszpasterskie serce i umiłowanie Matki Bożej. Ufamy, że przez papieską nominację zagości w naszej diecezjalnej wspólnocie duch coraz głębszej miłości Serca Jezusowego, które pragnie uzdrawiać rany grzechowe w duszach i posyłać nas do ludzi, zwłaszcza nieobecnych we wspólnocie modlitwy, a czasami też na marginesie społeczeństwa.

Zapraszam diecezjan na wyjątkową Mszę św. z udzieleniem sakry biskupiej ks. Wacławowi w naszym diecezjalnym sanktuarium NMP Bolesnej w Skrzatuszu 3 lipca br. (piątek), o godz. 11.00. Święceń biskupich udzieli abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

Wszystkich proszę o dalszą modlitwę za biskupa nominata, która niech będzie dziękczynną za dar biskupstwa, ale też błagalną o potrzebne łaski do godnego sprawowania posługi. Niech nie zabraknie w tych dniach również modlitwy o powołania kapłańskie do naszego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

Bp Krzysztof Zadarko
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

Życzenia Wielkanocne

religijne życzenia wielkanocne

Od czego pościć?

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „OD CZEGO POŚCIĆ POŚĆ od grzechu, karm się modlitwą. POŚĆ od strachu, karm się wiarą. POŚĆ od niezadowolenia, karm się dziękczynieniem. POŚĆ od troski gniewu, karm się cierpliwością. POŚĆ od goryczy, karm się postem. POŚĆ od przykrych słów, karm się uprzejmością. POŚĆ od zniechęcenia, karm się radością.”

Środa Popielcowa

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „ŚRODA POPIELCOWA rozpoczyna Wielki Post w czasie Mszy świętej kapłan posypuje wiernym głowy popiołem, mówiąc jedną z formuł: AMIĘTAJ, ŻE PROCHEM JESTEŚ w PROCH SIĘ OBRÓCISZ" albo WIERZCIE w EWANGELIĘ" „NAWRACAJCIE SIĘ Popiół powstaje ze spalonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową z poprzedniego roku w Środę Popielcową obowiązuje: post ścisły (czyli trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta), wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dotyczy to osób od 18. do 60. roku życia (post ścisły) oraz wszystkich powyżej 14. roku życia (wstrzemięźliwość od mięsa).”

Bp Krzysztof Zadarko nowym ordynariuszem diecezji

Mianowany biskupem koszalińsko-kołobrzeskim przez Leona XIV 2 lutego 2026 roku.

Zawołanie biskupie: „Amen Bogu na chwałę”.

Urodził się 2 września 1960 roku w Słupsku. Maturę zdał w 1980 roku w Technikum Elektrycznym w Słupsku. Następnie rozpoczął studia filozoficzne w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. W latach 1982-1986 studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1986 roku w Słupsku. W latach 1986-1987 i 1990-1991 był wikariuszem w parafii katedralnej w Koszalinie i katechetą w Liceum Plastycznym. W latach 1987-1990 odbywał studia z homiletyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

W latach 1990-2007 był wykładowcą homiletyki i zastosowania mass mediów w duszpasterstwie w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Pełnił tam również funkcję prefekta (1991-1994). Był dyrektorem koszalińskiej diecezjalnej rozgłośni radiowej (1992-1994), dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego (1995-2007) i rzecznikiem prasowym Kurii Biskupiej (2005-2007). Został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości.

W 2008 roku ks. Zadarko obronił doktorat z homiletyki na UKSW w Warszawie. Jego tematem były przypowieści w kaznodziejstwie. W latach 2007-2009 pracował w Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii. Od 2009 roku ponownie wykłada homiletykę w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.

16 lutego 2009 roku papież Benedykt XVI mianował ks. Krzysztofa Zadarkę biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cavaillon (obecnie na terenie Francji). 25 kwietnia 2009 roku przyjął święcenia biskupie w katedrze koszalińskiej. Głównym konsekratorem był bp Edward Dajczak.

W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcje przewodniczącego Rady ds. Migrantów i Uchodźców oraz członka Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz delegata KEP ds. Imigracji.

Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego

Święto Ofiarowania Pańskiego nawiązuje do ewangelicznego opisu ofiarowania Jezusa. 40 dni po jego narodzinach Maryja i Józef zanieśli dzieciątko do świątyni w Jerozolimie, by zgodnie z prawem mojżeszowym ofiarować je Bogu w hołdzie dziękczynienia za darowanie Izraelitom życia podczas przejścia przez Egipt Anioła Zniszczenia. Przebywający wtedy w świątyni starzec Symeon rozpoznał w Jezusie Mesjasza.

Tego dnia przynosi się do kościołów do poświęcenia świece woskowe. Później niesie się je w procesji. Są one symbolem człowieczeństwa Syna Bożego, a także symbolem wiary, nadziei i miłości, z jakimi chrześcijanin powinien podążać za Chrystusem.

Świece te nazywane są gromnicami i od nich też pochodzi potoczna nazwa święta – Matki Boskiej Gromnicznej. Z kolei nazwa świecy związana jest z przypisywaną jej mocą odwracania gromów.

Świece te zapala się potem podczas mszy św. i innych nabożeństw, np. przy udzielaniu sakramentów świętych (z wyjątkiem sakramentu pokuty), na procesjach i w czasie innych ceremonii liturgicznych.

Powszechne przekonanie o mocy ochronnej gromnicy związane było z wiarą w patronat i opiekę Matki Bożej jako pośredniczki między ludźmi a Bogiem, zdolnej do wyjednywania łask. Aby sobie zapewnić stałą opiekę Najświętszej Marii Panny, gromnicę umieszczano w domach zwykle nad łóżkiem. Zapalano ją też przy konających.

Zmiany odprawiania Mszy św. podczas wakacji

W czasie wakacji Msze św. od wtorku do piątku o godz. 18.00. W sierpniu kościołach filialnych Msze św. niedzielne w sobotę o godz. 17.00 w Sokolnie, o godz. 18.00 w Osówce. W niedzielę w Tarnówce bez zmian, Piecewo – 9.30, Bartoszkowo – 12.15, Płytnica – 13.30.