Środa Popielcowa 2021. Pochodzenie i tradycje

Popielec to święto, które rozpoczyna 40 – dniowy wielki post, czyli czas pokuty, zadumy i przygotowania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. Oprócz tego nieodłącznym elementem Środy Popielcowej jest posypywanie głów popiołem. Już w starożytności praktykowano ten rytuał jako znak skruchy i pokuty. W 1089 roku papież Urban II postanowił ustanowić to obowiązującym zwyczajem wśród wszystkich chrześcijan. Z kolei Jan Paweł II ogłaszał Popielec dniem modlitwy o pokój na świecie.

Popiół, którego używa się do posypywania głów pochodzi z poświęconych rok wcześniej palm w Niedzielę Palmową. Posypując głowy popiołem kapłan wypowiada słowa z Pisma Świętego: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”. Oznacza to, że przez cały okres wielkiego postu człowiek ma możliwość zmiany na lepsze.

Wiele symboli plus post ścisły

Dodatkowo sam popiół, według żydowsko chrześcijańskiej tradycji, jest symbolem śmiertelności, ułomności życia oraz bólu. W związku z Chrystusem stanowi on także znak oczyszczenia, odrodzenia, jak również zmartwychwstania.

Oprócz posypywania głów popiołem w Środę Popielcową obowiązuje ścisły post od pokarmów mięsnych. W dodatku w ciągu dnia można zjeść jedynie 3 posiłki, z czego tylko jeden do syta.

Kiedy wypada Środa Popielcowa 2021?

Jak już wspomnieliśmy, data Środy Popielcowej uzależniona jest od daty Wielkanocy – przypada dokładnie na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Może zatem wypaść między 5 lutego a 10 marca. W tym roku Popielec wypada 17 lutego. Wówczas to rozpocznie się wielki post, który potrwa do Wielkiego Czwartku, czyli do 1 kwietnia.

© Copyright - www.parafia-tarnowka.pl