Wizyta w Wyższym Seminarium Duchownym „Tarnówki”

Tydzień temu w naszej parafii gościliśmy kleryka z Wyższego Seminarium Duchownego z Koszalina, a wczoraj młodzi przedstawiciele z „Tarnówki”, mogli zwiedzić i dowiedzieć się, jak to miejsce wygląda na własne oczy. Dziękujemy klerykowi Krzysztofowi za oprowadzanie Nas i cenne informacje o Tym Sercu Naszej Diecezji. 

Dzień Chorego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

W koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbyła się 5 lutego konferencja prasowa zapowiadająca Światowy Dzień Chorego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Wzięli w niej udział: bp Krzysztof Zadarko, ks. Łukasz Bikun – dyrektor Caritas diecezjalnej, ks. Dawid Andryszczak – diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i chorych oraz przedstawiciele zawodów medycznych – koszalińska pediatra dr Regina Wasilewska-Kita oraz Anna Krawczyk, pielęgniarka naczelna Szpitala Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie.

Jak zaznaczył na wstępie jak ks. Andryszczak, konferencja odbyła się w kontekście trzech ważnych tegorocznych wydarzeń: jubileuszowego Roku Nadziei, obchodów 450-lecia obecności Cudownej Piety w Skrzatuszu oraz 30. rocznicy publikacji encykliki Evangelium Vitae Ojca Świętego św. Jana Pawła II o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego. – Te wydarzenia są szczególnym zaproszeniem do tego, by w tym roku bardziej pochylić się osobami chorymi – stwierdził ks. Andryszczak.

W ramach prezentacji i komentarza do Orędzia papieża Franciszka na XXXIII Światowy Dzień Chorego pt. „Nadzieja zawieść nie może i umacnia nas w ucisku” bp Zadarko zwrócił uwagę na sam fakt ustanowienia w Kościele Dnia Chorego w 1992 roku przez Jana Pawła II, który po osobistym doświadczeniu zamachu 13 maja 1981 roku podjął temat cierpienia i choroby w szerszym wymiarze Kościoła, a także powołał papieską Komisję do spraw duszpasterstwa chorych.

W tegorocznym orędziu papież Franciszek zwraca uwagę na trzy aspekty w podejściu do człowieka chorego: spotkanie, dar i dzielenie się.

–  Papież Franciszek mówi nam, że jeśli nasze głoszenie Ewangelii ma być wiarygodne, musi być połączone ze spotkaniem z ludźmi chorymi. Jest to inspiracja, abyśmy spojrzeli, jak wyglądają nasze spotkania z chorymi – powiedział bp Zadarko zarówno o osobach z otoczenia chorego, jak też o personelu medycznym i osobach zaangażowanych w leczenie. – Ile w tym wszystkim jest czułości, delikatności, uszanowania godności człowieka, która w momencie choroby jest narażona na osłabienie? Kultura spotkania z człowiekiem chorym jest wskaźnikiem kultury osobistej człowieka, ale też wrażliwości moralnej, którą nazywamy empatią, a w przestrzeni kościelnej wyobraźnią miłosierdzia.

Drugi punkt papieskiego orędzia stanowi dar. – Papież mówi: nasze spotkanie ma być darem, które bierze się z daru Boga, który w Jezusie Chrystusie daje nam zbawienie. W przypadku człowieka chorego ma to niezwykle wyjątkowe znaczenie: nie chodzi tylko o empatię czy poświęcenie się drugiemu człowiekowi. Dla człowieka wierzącego jest to okazja, by głosić Chrystusa zmartwychwstałego i że w konsekwencji cierpienie nie ma wyłącznie znamienia negatywnego, które trzeba znieść i nieść jak wielki ciężar. Cierpienie w świetle wiary w Jezusa Chrystusa nabiera znaczenia zbawczego. Wtedy zamiast ciężaru dostrzegamy wyjątkowy wymiar: chory ma szansę, także dzięki naszej postawie, dostrzec, że ma osobisty wkład w dzieło zbawienia. A więc pacjent przestaje być tylko obiektem naszej posługi (czy nawet ciężarem dla niektórych), ale staje się podmiotem, czyli współuczestniczy w tym wszystkim, co w związku z jego chorobą się wydarza.

Dzielenie się to trzeci aspekt papieskiego orędzia. – Franciszek zachęca nas, abyśmy przynosząc dar umieli się nim dzielić. Ważne jest więc, by rodzina była przygotowana do współprzeżywania choroby – mówił bp Zadarko za przykład podając te rodziny, które zrozumiały, że to nie one dają coś swojemu cierpiącemu bliskiemu, lecz że to on daje coś im. – W stu procentach on zawsze daje nam siłę, wiarę, coś czego nie spodziewaliśmy się, że może nam dać. Jest to wzajemne obdarowywanie się. Stanowi to więc chrześcijańską kulturę bycia przy człowieku chorym.

Dr Regina Wasilewska-Kita mówiła, z punktu widzenia lekarza, o nadziei jako o darze, który otrzymuje każdy chory. – Ten dar, łaska, daje mu potężną siłę, którą może emanować na swoich bliskich. Czasem bliscy to odczytują, stają się przez to silniejsi – stwierdziła. Szczególną łaskę, jak dodała, stanowi to dla osób wierzących w Boga, zarówno tych, którzy są bliskimi chorego, jak i tych, którzy ze względów zawodowych się nim zajmują. – Stajemy się orędownikami nadziei, nie poprzestajemy na tym, że już nic nie da się zrobić, bo właśnie się da. To my, pracownicy ochrony zdrowia mający ten dar nadziei, mamy siłę przekonywania, która niekiedy pozwala odmienić bieg zdarzeń w życiu chorego – podkreśliła.

W niedzielę święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Boskiej Gromnicznej

Kościół katolicki 2 lutego obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego. W polskiej tradycji bardziej znane jest ono jako święto Matki Boskiej Gromnicznej, gdyż tego dnia święci się świece gromniczne. Tego samego dnia Kościół obchodzi Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Święto Ofiarowania Pańskiego wprowadził papież Gelazy I (zm. 496 r.), a Światowy Dzień Życia Konsekrowanego papież Jan Paweł II w 1997 roku.

Święto Ofiarowania Pańskiego nawiązuje do ewangelicznego opisu ofiarowania Jezusa. 40 dni po jego narodzinach Maryja i Józef zanieśli dzieciątko do świątyni w Jerozolimie, by zgodnie z prawem mojżeszowym ofiarować je Bogu w hołdzie dziękczynienia za darowanie Izraelitom życia podczas przejścia przez Egipt Anioła Zniszczenia. Przebywający wtedy w świątyni starzec Symeon rozpoznał w Jezusie Mesjasza.

Święto to zamyka cykl świąt Bożego Narodzenia. W kościołach rozbiera się tego dnia żłóbki, a w domach choinki, przestaje się śpiewać kolędy, kończy się okres wizyt duszpasterskich w domach.

Święto Ofiarowania Pańskiego nawiązuje do ewangelicznego opisu ofiarowania Jezusa. 40 dni po jego narodzinach Maryja i Józef zanieśli dzieciątko do świątyni w Jerozolimie, by zgodnie z prawem mojżeszowym ofiarować je Bogu w hołdzie dziękczynienia za darowanie Izraelitom życia podczas przejścia przez Egipt Anioła Zniszczenia. Przebywający wtedy w świątyni starzec Symeon rozpoznał w Jezusie Mesjasza.

Tego dnia przynosi się do kościołów do poświęcenia świece woskowe. Później niesie się je w procesji. Są one symbolem człowieczeństwa Syna Bożego, a także symbolem wiary, nadziei i miłości, z jakimi chrześcijanin powinien podążać za Chrystusem.

Świece te nazywane są gromnicami i od nich też pochodzi potoczna nazwa święta – Matki Boskiej Gromnicznej. Z kolei nazwa świecy związana jest z przypisywaną jej mocą odwracania gromów.

Świece te zapala się potem podczas mszy św. i innych nabożeństw, np. przy udzielaniu sakramentów świętych (z wyjątkiem sakramentu pokuty), na procesjach i w czasie innych ceremonii liturgicznych.

Powszechne przekonanie o mocy ochronnej gromnicy związane było z wiarą w patronat i opiekę Matki Bożej jako pośredniczki między ludźmi a Bogiem, zdolnej do wyjednywania łask. Aby sobie zapewnić stałą opiekę Najświętszej Marii Panny, gromnicę umieszczano w domach zwykle nad łóżkiem. Zapalano ją też przy konających.

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodzi też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Hasło tegorocznego to „Kościół naszym domem”. W tym dniu siostry zakonne i zakonnicy podczas mszy św. odnawiają śluby zakonne: czystości, posłuszeństwa i ubóstwa.

Z tej okazji biskupi polscy wystosowali list pasterski, w którym przekonują, że „pójście za Jezusem drogą czystości, ubóstwa i posłuszeństwa wskazuje nam na pełny wymiar życia”. „Odchodzenie od czegoś, by móc iść dalej, jest częścią ludzkiego życia, również życia chrześcijańskiego i konsekrowanego. Odchodzenie nigdy nie jest jednak celem samym w sobie, lecz środkiem do celu, jakim jest pełnia życia w Chrystusie” – głosi list biskupów.

 

Wspólne Kolędowanie

Czwarta Niedziela Adwentu 2024

W tym ostatnim tygodniu czeka nas dużo pracy: musimy dokończyć świąteczne porządki w domu, mieszkania przyozdobić bożonarodzeniowymi dekoracjami. Czekają nas jeszcze ostatnie zakupy i przygotowanie świątecznych prezentów.

Obyśmy w wirze świątecznej aktywności, nie zapomnieli o najważniejszym, o Jezusie, który ma narodzić się w każdym ludzkim sercu. On nie chce przyjść na siłę, ale czeka na zaproszenie i na naszą zgodę. Powiedzmy Jezusowi już dzisiaj, na tej Eucharystii: przyjdź i zamieszkaj w naszych sercach.

Dziś III niedziela Adwentu nazywana niedzielą „Gaudete”

W Kościele katolickim III niedziela Adwentu nazywana jest niedzielą „Gaudete”, czyli niedzielą radości. Ma ona odnowić w nas świadomość, że Bóg jest z nami.

Trzecia niedziela Adwentu ma odnowić w nas świadomość, że Bóg jest blisko nas, z nami, że oto za chwilę będziemy obchodzić pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa, którego przyjście przyniosło nam odkupienie a więc dar życia wiecznego. 

Trzecia świeca płonie

radują się serca nasze

zbliża się Pan

rozbudzone nadzieje

podsycone ziarnem prawdy

obfite wydały plony

coraz więcej otwartych serc

coraz więcej pomocnych dłoni

coraz silniejsza wiara

miłość rozkwita

radujmy się

czekajmy na przyjście Pana

jest blisko

Modlitwę za zmarłych rozpoczniemy od poniedziałku wg. nast. porządku:

  • Poniedziałek: Węgierce, Tarnowiec, Ptusza
  • Wtorek: Osiedle koło stadionu, Pomiarki, Tarnówka Wybudowanie, Tarnowski Młyn
  • Środa: Tarnówka ul. Pocztowa, Ogrodowa, Krótka, Przedszkolna i 2 Lutego.
  • Czwartek: ul, Niepodległości
  • Piątek: ul Zwycięstwa
  • Sobota – bez podanej ulicy.

Tydzień Misyjny

Światowy Dzień Misyjny (Niedziela Misyjna) został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień.

Jak podkreśla o. Dinh Anh Nhue Nguyen OFMConv, sekretarz generalny Papieskiej Unii Misyjnej, w najnowszym orędziu na Światowy Dzień Misyjny papież Franciszek przede wszystkim prosi o powstanie w Kościele nowego ruchu misyjnego na wzór pierwszych chrześcijan. Pierwsi chrześcijanie – a mamy formować naszego ducha misyjnego na ich wzór oraz pod ich inspiracją – koncentrowali swoje życie w Kościele oraz osobistą formację wokół niedzielnej Eucharystii, przeżywanej często pod presją prześladowania, pięknie przygotowanej, składanej z wiarą i oddaniem na wieczną, żywą pamiątkę Paschy Chrystusa. To ciekawe, w pierwszych wiekach działalności Kościoła długo przygotowywano kandydatów do chrztu świętego, formowano ich sumienia, poddawano próbie motywacje oraz osobiste intencje, zanim poprowadzono kogoś do pierwszego słuchania fragmentów Ewangelii albo ukazano konsekrowaną Hostię.

Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, przekazywane za pośrednictwem kurii diecezjalnych do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, dzięki któremu mogą pracować katechiści, powstają nowe świątynie oraz miejsca szczególnej troski o ludzi samotnych, ubogich oraz prześladowanych.

XXIV Dzień Papieski

W niedzielę 13 października 2024 r. organizowanego w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, obchodzić będziemy XXIV Dzień Papieski, który w tym roku przebiegać będą pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego stały się słowa ,,Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. 

,,Na moim przykładzie chciałbym pokazać, jak przyjmować cierpienie (..) Przybywam, jako pielgrzym prawdy i nadziei do sanktuarium św. Łazarza. Przybywam, aby moim własnym ciałem świadczyć o znaczeniu i sensie bólu, gdy go przyjmujemy z zaufaniem, zbliżając się do Boga bogatego w miłosierdzie (…) człowiek powinien się czuć wezwany, aby świadczyć miłość w bólu” – słowa te Jan Paweł II wypowiedział do ludzi trędowatych w czasie swojej pamiętnej wizyty na Kubie w styczniu 1998 roku. Wypowiedziane przez człowieka chorego pośród chorych słowa, można uznać za spójny wyraz myśli i osobistego świadectwa papieża, który głoszoną innym prawdę okupił własnym cierpieniem… [więcej: https://dzielo.pl/dzien-papieski/dzien-papieski-2024/haslo/].

W sobotę 12 października, na Zamku Królewskim w Warszawie zaplanowana została Gala Nagród TOTUS TUUS 2024. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16.00. Nominacje do tegorocznej nagrody TOTUS TUUS otrzymali m.in: Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia oraz Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Lublinie.

W niedzielę 13 października, TVP 1 wyemituje o godz. 17.30 koncert galowy XXIV Dnia Papieskiego pt. „Psalm dni naszych”. Wystąpią w nim m.in. Krzysztof Antkowiak, Maciej Balcar, Siostry Melosik, Lidia Pospieszalska, Anna Szarmach, Olga Szomańska, Tomasz Szczepanik, Mateusz Ziółko oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.

Jak co roku, Dniu Papieskiemu towarzyszy zbiórka pieniędzy na edukację i rozwój młodych zdolnych osób z małych miejscowości. Zebrane środki pomagają nowemu pokoleniu uczyć się, studiować i w pełni rozwijać swoje możliwości, aby mieć tę pasję życia.

Pielgrzymka „WRZOSY”